Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

String art, umění které učaruje. Znáte ho?

String art patří mezi relativně mladá umělecká odvětví. Jeho vývoj je možné sledovat od konce 19. století. Od té doby do dnes prošlo pozoruhodnou cestu a oslovilo mnoho velkých umělců, příležitostných tvůrců, kutilů i matematiků. Jeho základy zvládne téměř každý. I přesto je pojem string art nepříliš známí. Objevte jej.

Obsah:

Kde se vzal pojem string art­?

Název tohoto výtvarného umění spojuje anglická slova string (struna, provaz, provázek nebo také šňůra) a art (umění). Ruku v ruce s tvorbou se tento pojem rozšířil z Anglie napříč zeměkoulí. String art má své příznivce v Americe, Austrálii, stejně jako i v Japonsku a centrální Evropě.

Některé země pro něj mají vlastní označení. V řadě dalších se ujal anglický termín podobně jako u nás. V češtině zatím pevně ukotvený ekvivalent nemá. Někdy se tomuto druhu umění říká prostě provázkové umění jindy umění nitkové a tak podobně, podle povahy použitých materiálů.

Jak string art vzniká?

Základem pro většinu klasických string artových výtvorů je prkno se zatlučenými hřebíky, kolem kterých se obtáčí provázek či nit za vzniku různých obrazců. Alternativně může být dřívko nahrazeno jinými materiály, například polystyrenovou deskou nebo kusem kartonu. Stejně tak i hřebíky lze zaměnit za připínáčky, krejčovské či kancelářské špendlíky i kovové háčky nebo očka. Poddajné vlákno může být nahrazeno ohebným drátkem nebo vlascem. Oblíbené jsou však hlavně barevné nitě, bavlnky a provázky. To často podle toho, jak moc detailní a velké má být výsledné dílo.

To může vznikat spontánně, ve většině příkladů má však promyšlenou strukturu, která se více či méně řídí určitými geometrickými pravidly. Vláknem spojované body mohou být na ploše rozmístěny náhodně nebo v přesně daných vzdálenostech podle určitého modelu. Tvůrci si mohou pomoci šablonami, využít prvky geometrické symetrie a v současné době také výpočetními programy. Právě možnosti, které dává tomuto umění moderní výpočetní technika, otevírají string artu cestu do nové etapy lidské představivosti.

Co vše je možné touto technikou vytvořit?

Začátečníci obvykle volí pro svá prvodíla jednodušší geometrické vzory a obrazce prověřené zkušenějšími tvůrci. Ti často experimentují za vzniku opravdu pozoruhodných uměleckých děl. Z jejich dílen pochází mnohdy až dechberoucí díla, z nichž některá mají úctyhodné rozměry a jsou vytvořena z mnoha kilometrů vláken, jako například ta z dílny Gabriela Dawea, původem mexického umělce tvořícího své umění mimo jiného i na území USA.

Velikost tu ale není to hlavní. Jde o nápad. Pomocí nitek vznikají komplikované dvou i třírozměrné geometrické obrazce, siluety postav a měst, mapy, a dokonce i portréty. Ty vytváří ve své dílně za pomoci digitální techniky i řecký umělec Petros Vrellise. Některé z jeho velkolepých děl tvořených hustou sítí vláken mají dokonce vícebarevná provedení. Mezi tvůrci prostorových objektů vyniká Australanka Nike Savvas, která si díky studiím v Londýně získala fanoušky z různých koutů světa. Mnohá díla této mnohostranné umělkyně vynikají nejen svou geometrií, ale také barevností.

String art na instagramu

Hračky pro děti na Ready4Kids:

Mohlo by vás zajímat