Jsou vztahy na dálku skutečnými vztahy?
Najít si vztah je v dnešní době je mnohem jednodušší, a to nejen díky různým seznamkách, ale díky sociálním sítím všeobecně. Díky tomu padá omezení na vzdálenost a setkávají se tak i lidé, kteří by se za normálních okolností setkat nemuseli. U mladší generace je tento způsob seznamování velice oblíbený. Ve velkém množství tak vznikají vztahy na dálku. Ty po krátké době přestávají fungovat a rozpadají se. Je jen málo vztahů, které takto vznikly a dokázaly fungovat po dlouhou dobu.
Obsah:
Co nebylo překážkou se jí stává
Mnoho těchto vztahů se přitom rozpadá právě kvůli vzdálenosti, které dva jedince v tomto vztahu dělí. Ze začátku vztahu je tato překážka ignorována a vztah funguje jako každý jiný. Dva lidé se navzájem seznamují, zjišťují, co vše mají společné, dělí se o běžné starosti a zajímavosti. Nedočkavě čekají na každou zprávu a užívají si pozornost, která se jim dostává. Jedná se o stav zamilovanosti, kdy máme nasazené růžové brýle, a i když tu jsou překážky o kterým již v této době víme, nepřikládáme jim takovou váhu. Chceme věřit, že to fungovat bude. Dokonce se může zadařit a s partnerem se párkrát setkáme tváří v tvář a vychutnáme si i to, co přes internet moc dobře nejde.
Tento stav může trvat několik týdnů či měsíců, hodně také záleží na věku a povaze těchto partnerů. Po nějaké době už vzdálenost začne být menším problémem, který se spíše na sílu snažíme překousnout. Ze začátku si zvykáme, že náš partner tu nemůže být vždy když jej potřebujeme, a musíme si čas, kdy s ním nejsme v kontaktu zařídit i jinak. Většinou se svými přáteli. Pro partnera se tu stále snažíme být, ovšem postupem času se i tato snaha zmírňuje. Mnohdy v tomto období přichází i žárlivost a touha po něčem víc, než je jen pár hezkých slov na telefonu.
Během tohoto období se potkáváme se známými, ale také potkáváme nové a nové lidi. Víme, že to samé zažívá i náš partner a myšlenky, zda je skutečně oddán tak jak tvrdí, se pomalu vkrádají do mysli a vytváří tak pochyby. Ve většině případů se stává, že právě díky potkávání nových lidí, jeden z partnerů najde někoho, kdo sice není takový, jako ten vzdálený, ovšem má jednu výhodu. Je dostupný, tedy může být s námi i fyzicky.
Hračky pro děti na Ready4Kids:
Jedná se skutečně o vztah?
Abychom tuhle otázku dokázali lépe rozklíčovat, musíme si položit jinou a odpověď na ni bude u každého individuální. Co dělá vztah vztahem? Ať už bychom se bavili o jakémkoliv vztahu, vždy tu jsou nějaké indicie, které určují, že se skutečně jedná o vztah. Ty používáme i při určování kam dotyčného zařadit, zda mezi kolegy či spolužáky, známé nebo kamarády. A právě mezi přátelstvím a vztahem bývá hranice nejtenčí. Tutu hranici většinou označujeme jako hlubší city, které k sobě navzájem chováme. S těmito city přichází i touhy a potřeby, které chceme uspokojit.
V novém vztahu jsou tyto potřeby velmi silné. Nejedná se pouze o sexuální touhy, ale i o pocit lásky, která nám je dávána, pocit porozumění, podpory, blízkosti a s tím i společně strávený čas a zážitky. Dalo by říci, že i pouhé doteky, držení za ruce či polibky, už dělají vztah vztahem. Jsou tu samozřejmě i další důležité body, které nacházíme v ostatních vztazích. I ve vztahu na dálku přitom lze velké množství těchto bodů plnit.
Mezi ně patří společné zájmy, pocit podpory a porozumění, které i na dálku můžeme poskytnout i když ne v takovém měřítku. U toho ostatního už to začíná pokulhávat. pro tvorbu společných zážitků máme většinou omezené možnosti, závislé buď na prostředí, ve kterém jsme společně v kontaktu. či času, který spolu vzhledem k vzdálenosti a povinnostem můžeme strávit. Z toho vyplývá, že i další aspekty partnerství jsou omezené, či dokonce nemožné. Díky tomu se tyto potřeby snažíme naplnit alespoň v malém rozsahu u někoho jiného a vztah na dálku pomalu přestane fungovat tak, jak by měl. Můžeme tedy říci, že vztah na dálku tedy vztahem jako takovým není, ale jedná se spíše o částečné naplnění touhy po pocitu, že někoho máme.
Vztahy, které přežijí se posléze rozpadnou, jakmile je vzdálenost překonána a již mohou plně fungovat. Většinou na tom, že partneři nedokáží fungovat v reálném světě, ale pouze na platformách, na kterých do té doby vztah fungoval. Oba byli zvyklí na svou volnost a na fakt, že se nemuseli druhému až tolik přizpůsobovat.
Kdy může takový vztah fungovat
Stejně jako ve všem, i v tomhle existují výjimky, kdy vztah na dálku fungovat opravdu může. Tato výjimka se vztahuje na vztah, který už nějakou dobu trvá a jeho základy jsou tedy pevnější. V tomto případě se většinou jedná o vztah na dálku z donucení. Partneři v těchto případech většinou bojují s okolnostmi, které je staví do rozhodnutí, zda vztah ukončit, či jej udržovat na dálku.
Takto vzniklé vztahy na dálku jsou spíše formou zkoušky pevnosti vztahu a důvěry mezi partnery, kteří se do něj dostanou. Je zde vybudovaná jistá volnost a pochopení vůči povinnostem druhého. I přesto je ovšem vztah obtížný a jeho následné trvání závisí na délce, či častosti odloučení. Mnoho partnerů si je vědomo o potřebách toho druhého, a tak se mnoho věcí, které se při odloučení udají, odpouští. Vše ovšem záleží na samotných partnerech.
Takovýto vztah sice na nějakou dobu postrádá určité body, které by měl mít, ovšem díky tomu, že trval delší dobu se i potřeby snižují a nejsou tolik vyžadovány a vyhledávány, jako u čerstvého vztahu. Tato zkušenost vztah muže velmi posílit a obohatit. Pravděpodobnost, že se v takovém případě vztah rozpadne tu je, ovšem menší. Faktorem je zde i to, že svého partnera už lépe známe a víme, co od něj můžeme očekávat, či na co vzpomínat v době, kdy bychom jej u sebe potřebovali. V této době si také uvědomujeme, že to, co momentálně díky odloučení mít nemůžeme, se vrátí a těšíme se na to. I to při překonávání velmi pomáhá. Stejně tak, jako komunikační prostředky, které můžeme využívat daleko lépe, protože tušíme, co by partner od nás mohl uvítat a co si naopak máme nechat na dobu, kdy bude opět po našem boku.
Kojenecké oblečení na Ready4Kids: