Co nesmí chybět v dětské lékárničce?
Mít doma vybavenou lékárničku vždy po ruce je jako sáhnout po čisté plence, když jdete přebalovat. Nikdy nevíte, kdy přesně budete potřebovat ošetřit malou ranku nebo léčit horečku. Nevyplatí se nakupovat podle toho, co zrovna potřebujete, ale mít doma alespoň základ všeho. Lékárnička je důležitá již od útlého věku, vybavit ji tak musíte ještě před narozením miminka. Následně jen doplňujete, co vám zrovna chybí. Uskladnění závisí také na počtu dětí, vždy je však dobré oddělit léky pro děti a dospělou osobu. S postupem času také musíte lékárničku obměňovat o potřeby pro starší děti.
Obsah:
Jaká je základní výbava novorozenecké lékárničky?
Děti toho od narození moc nepotřebují, nebudou nikdy padat na kole ani si házet písek do očí. Prozatím vám tedy bude stačit nakoupit následující:
- Teploměr - vhodnou variantou bývá bezkontaktní teploměr, snadno změříte teplotu i během noci, kdy dítě spí. U obyčejných teploměrů se mohou hodnoty lišit. Pro novorozence se nejčastěji používají rektální teploměry. Pokud takový teploměr používáte, důraz je kladen na řádnou hygienu teploměru.
- Bolest a horečka - na teplotu můžete vybírat z nepřeberného množství léků - Panadol, Ibalgin, Paralen, Brufen nebo Nurofen. Jedná se o základní léky na horečku nebo bolest. K dostání jsou pro nejmenší v podobě čípků, kde máte přesně stanovené množství a váhu dítěte, od kdy jsou vhodné. Pro starší děti jsou léky k dostání formou sirupu.
- Rýma - často děti také může trápit rýma, nejedná se pouze o zimu. Děti snadno nastydnou i v létě, kdy se propotí a snadno profouknou. V lénárničce tedy nesmí chybět ani mořská sůl, která je k dostání již od narození. Potřebovat budete také odsávačku nosních hlenů, na výběr je buď odsávačka ruční, na baterky nebo na vysavač. Opomenout se také nesmí sirup na kašel, u těch se rozlišuje, zda se jedná o suchý a dráždivý kašel nebo o kašel, kdy dítě vykašlává hleny. U starších dětí je také možné využít nakrájenou cibuli s medem, což je nejen na vykašlávání, ale také vám roztok dezinfikuje krk.
- Koliky - v prvé řadě je důležité, aby si miminko řádně odříhlo, čímž si zajistí kvalitní prevenci. V rezervě mějte připravený i nahřívací polštářek nebo mastičku na bříško.
- Fenistil kapky - nezbytnou součástí každé novorozenecké lékárničky jsou také fenistilové kapky, které pomohou při alergiích nebo jiných obtížích.
- Vitamíny - v prvních měsísích dostává novorozenec kapičky vitamínu D, ten kupujte až po narození, až vám pediatr předepíše recept.
- Zuby - celoživotním problémem jsou také zuby. V lékárně jsou k dostání různé mastičky na dásně, které mají utlumující bolest.
- Opruzeniny - pokožka každého dítěte je jiná, snažte se vybírat sensitive krémy, které jsou šetrné k dětské pokožce. Kosmetiku je nutné vybírat také na zadeček, aby se dítě neoprudilo.
- Pupík - u novorozenců je také důležité čistit pupík. Někteří pediatři stále doporučují líh, jiní se staví za jiné metody. V tomto ohledu se poraďte v porodnici.
Péče o dítě na Ready4Kids:
Co je součástí dětské lékárničky?
U starších dětí je normální, že se snaží objevovat nové věci. Odřená kolena jsou tak často na denním pořádku.
- Náplast - s polštářkem nebo bez, voděodolné nebo dětské, zkrátka náplasti jsou nezbytnou součástí každé lékárničky. Pokud máte děti, toto platí prostě dvojnásobně.
- Obvazy a sterilní čtverce - občas i nepatrný pád může způsobit větší komplikace.
- Dezinfekce - každé odřené koleno musíte také vyčistit od kamínků, dezinfekce se dají zakoupit v lékárně i pro děti, které neštípou.
- Kapky do očí - nejen na běžné čištění očí, ale také na propláchnutí, pokud si dítě do očí zanese nečistoty.
S nástupem do školky musíte počítat s tím, že bude dítě neustále nemocné. Zásoby tak mějte vždy dostatečné. V lékárně se také informujte na vitamíny pro děti, které je nutné dětem nasadit minimálně měsíc předtím, než do školky nastoupí, aby začaly účinkovat. Zároveň se také můžete vybavit sprejem na vši a pudrem na neštovice. Obojí můžete dokoupit až v případě nutnosti.
Navíc budete potřebovat i sezónní vybavení. Během zimy se doporučuje krém na tváře proti mrazu. V létě zase opalovací krémy. Léto je také období hmyzu, přibalit nezapomeňte chladicí gel po bodnutí a pinzetu na klíšťata. Do přírody je nutností také repelent.
Rada na závěr
Jestliže se balíte s dětmi na delší dobu mimo domov, určitě si nezapomeňte přibalit kartičku zdravotní pojišťovny. Lékárnička by měla být v kufru vždy při ruce. Se skladováním také úzce souvisí venkovní teplota, neboť by nikdy neměla být v dosahu dětí, ale také by neměla být vystavena teplotě vyšší než 25° Celsia. Pokud cestujete do teplejších lokalit, vložte ji do termoobalu. Pokud jste u dítěte zjistili nějakou alergii, neprodleně to musíte nahlásit každému lékaři, ke kterému se vaše dítě dostane.
Každý lék má vlastní datum spotřeby. U sirupů na kašel je nutné také hlídat, kdy jste jej použili poprvé. U těchto léků nejčastěji platí, že je musíte spotřebovat do 4 týdnů nebo 6 měsíců od otevření. V takovém případě má přednost spotřeba, která nastane dříve.
Pokud máte 4 nohého kamaráda, víte co by měla obsahovat psí lékárnička?
Hračky pro děti na Ready4Kids: